Úvod
 

Border Collie

země původu: Velká Británie - klasifikace FCI: skupina 1 (ovčáčtí psi)

Plemeno vzniklo v oblasti hranic Anglie a Skotska (odtud název Border, což je hranice). Píše se, že již v 16. století byl viděn středně velký pes, který ovládal stádo pod vedením ovčáka. Způsob práce prý naprosto odpovídal border collii (dále jen BC). V 19. století už pomáhaly BC různých typů, barev a druhů srsti farmářům s prací u stád.
BC se vyznačuje tichým, plíživým pohybem, schopností fixovat stádo očima, je schopná se samostatně a rychle rozhodovat a v neposlední řadě má obrovskou chuť do práce. Pro tyto její vynikající vlastnosti je BC dodnes nejčastěji používaný ovčácký pes na ovčích farmách. Kdo přesně byli předkové BC není zcela jasné, ale šlechtily se především pro jejich pracovní schopnosti a na exteriér se nepohlíželo.

Historie BC je nerozlučně spjata s ISDS (International Sheepdog Society). Toto sdružení založili roku 1906 skotští chovatelé ovcí, jejichž cílem bylo mimo jiné registrovat ovčácké psy. Jediným kritériem zápisu do této organizace byly pracovní schopnosti psa.
Ačkoliv se BC registrují už od konce 19. století, teprve roku 1976 toto plemeno oficiálně uznaly kynologické organizace. V tomto roce byl vytvořen oficiální plemenný standard organizací ve Velké Británii Kennel klubem.


CELKOVÝ VZHLED: Pes dobrých proporcí jehož půvab a ladné rysy jsou v harmonii s dostatečnou tělesnou stavbou. Tato dokonalá vyváženost tělesných linií vytváří dojem, že je pes schopen podávat vytrvalé výkony. Sklon k robustnosti nebo naopak k lehkosti je nežádoucí.

CHARAKTERISTIKA: Vytrvalý ovčácký pes k tvrdé práci u stáda, výborně ovladatelný.

TEMPERAMENT: Živý, pozorný, poslušný a inteligentní. Nesmí být ani nervózní ani agresivní.

HLAVA A LEBKA: Lebka je dosti široká, týlní hrbol není vyznačen. Líce nejsou ani plné, ani zaoblené. Čenich se směrem k nosu zužuje, je středně krátký a silný. Hřbet nosu je zhruba stejně dlouhý jako lebka. Stop je velmi výrazný. Nos černý, u hnědých a čokoládově zbarvených jedinců smí být hnědý. U modrých psů by měl být břidlicové barvy. Dobře vyvinuté nosní dírky.

OČI: Posazené daleko od sebe, oválného tvaru, středně velké. Barva hnědá, jen u merle zbarvených psů mohou být jedno nebo obě oči zcela nebo částečně modré. Jemný, bystrý, pozorný a inteligentní výraz.

UŠI: Středně velké a středně silné, nasazené dostatečně daleko od sebe. Jsou neseny vztyčeně nebo polovztyčeně. Při naslouchání jsou výrazně pohyblivé.

SKUS A ZUBY: Silné zuby a čelisti s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem. To znamená, že řezáky horní čelisti těsně přesahují řezáky spodní čelisti, přičemž jsou vsazeny kolmo do čelisti.

KRK: Dobré délky, silný a svalnatý, mírně klenutý a rozšiřující se směrem k lopatkám.

PŘEDNÍ ČÁST TĚLA: Hrudní končetiny jsou při pohledu zpředu rovnoběžné, zápěstí při pohledu z boku mírně šikmé. Kosti jsou pevné, ne však mohutné. Lopatky jsou uloženy vzad, lokty těsně přiléhají k tělu.

TRUP: Atletického vzhledu s dobře klenutými žebry. Hrudník hluboký a poměrně široký. Bedra široká a svalnatá, ne však vystouplá. Tělo je mírně delší, než je výška v kohoutku.

ZADNÍ ČÁST TĚLA: Široká a svalnatá v profilu ladně přecházející k nasazení ocasu. Stehna dlouhá, silná a svalnatá, s dobře zaúhlenými kolenními klouby a silnými, hluboce uloženými hlezny. Od hlezna k zemi jsou zadní nohy stavěny ze silných při pohledu zezadu rovnoběžných kostí.

TLAPKY: Oválného tvaru s vysokými polštářky, pevné a dobře stavěné. Prsty klenuté a těsně navzájem přiléhající. Drápky krátké a silné.

OCAS: Středně dlouhý, svým posledním obratlem dosahující minimálně k hleznu. Je nízko nasazený, dobře osrstěný, u špičky zatočený vzhůru. Při vzrušení může být nesen výše, ale nikdy nad hřbetem.

CHŮZE/POHYB: Volný, plynulý a neúnavný. Tlapky má pes zdvíhat co nejméně, aby se mohl pohybovat plíživě a velmi rychle.

SRST: Uznávají se dvě varianty osrstění: středně dlouhé a krátké. U obou variant je krycí srst hustá a střední textury s měkkou a hustou podsadou, která vytváří výbornou ochranu proti povětrnostním vlivům. U středně dlouhé varianty vytváří bohatá srst hřívu, kalhoty a prapor. V obličejové části, na uších, hrudních končetinách (s výjimkou praporců) a pánevních končetinách od hlezen k zemi má být srst krátká a hladká.

BARVA: Dovoleno je množství barev, přičemž nikdy nemá převládat bílá.

Na adrese: www.gis.net/~shepdog/BC_Museum/ jsou k vidění všechny možné barevnosti BC.

VELIKOST: Ideální výška je u psů 53 cm, feny jsou o něco menší.

VADY: Každá odchylka od výše uvedených požadavků musí být považována za vadu a posouzení její závažnosti musí být přímo úměrné stupni odchylky.

POZNÁMKA: Psi mají mít dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.


V dnešní době jsou BC nejen využívány u stád, ale vynikají především v agility, obedienci, tanci se psem, flyballe, sportovní kynologii, výborně se také hodí pro canisterapii, záchranářský výcvik a mnohé další.

|  Kopírování a šíření obsahu bez písemného souhlasu autorů zakázáno  © 2008 - 2022  |