Úvod
 

Chels

Excellent Chels Black Chevers

4.1.2004 - 9.5.2017

Chels byl kastrovaný (kryptorchismus)

FOTOGALERIE       RODOKMEN

Splněné zkoušky:
Agility: A1, A2
Poslušnost: ZZO, ZOP, BH, ZPU1
Služební: ZM, ZVV1, IPO1, IPO2
Stopařské: FPr1, FPr2
Obranářské: ZPO1
Chelsík odešel nečekaně, v podstatě ze dne na den. Den na který se člověk nepřipraví. Byl to pes, jakého člověk potká jen jednou za život. Děkuju živote, že jsem s ním mohla strávit těch krásných 13 let. Nikdy nezapomenu.


Chels je mojí první borderkou a zároveň velký splněný sen. Chtěla jsem aktivního parťáka pro život, který není ani malý ani velký, je bezkonfliktní a má rád lidi, který se mnou bude rád chodit po výletech a túrách a bude to prostě kamarád v rodině. Borderka mi připadala jako nejlepší volba. A tak jsem si zamluvila štěně, přesněji fenku, u Nikol Hanačíkové v chovatelské stanici Black Chevers. Čekala jsem skoro rok.

Mámou mojí vysněné fenky měla být Dorotka (Adora Akumulator) a tátou německý pes Kuhaylans Australia Red Shane B.

Když se po neuvěřitelně dlouhém čekání štěňátka narodila, tak jsem od Nikol dostala smutnou SMS, že na mě nevyšla fenka, ale že se mám přijít na tu nadílku podívat.

Tak jsem se vydala prcky omrknout a uviděla malého Chelse. Byl to úplný klon Dorotky, která je pro mě dodnes ideálem úžasné povahy, pracovitosti, poslušnosti a krásy v jednom. Neváhala jsem snad ani vteřinu a tak se stalo, že jsme si po sedmi týdnech přinesli domů místo fenky, černobílého chlapečka.
V té době jsme měli doma ještě nalezenou kříženku Bertu, která příchodem té černobílé kuličky nebyla ani trochu nadšená. Za pár dní se s jeho přítomností smířila a dokonce si začala ve svém důchodovém věku hrát. Chels jí zpříjemnil zbytek života a viditelně omládla. Berta umřela na selhání ledvin v srpnu 2005. Chels ji často hledal a dodnes reaguje, když se vysloví její jméno.

Původní plán rodinného psa, se poněkud nezdařil :-) Začali jsem chodit na cvičák, cvičili jsme poslušnost a zkusili i obrany. Ukázalo se, že Chels se pro obrany zřejmě narodil. Měl razantní zákusy a perfektní ovladatelnost a tak mě ostřílené psovodkyně z našeho cvičáku přesvědčily, abych v tom pokračovala :-) Věděla jsem o sportovním výcviku opravdu pramálo, nicméně jsem pokračovala a začala jsem Chelse učit stopovat. Stopy nám šly stejně dobře jako obrany a tak jsem spolu časem složili několik zkoušek a na kontě máme i nemálo závodních úspěchů (díky holky!) :-)

Mezi vším tím stopováním a kousáním jsme chodili i na trénink agility.  Začátky byly opravdu krušné :-) Já, jako úplný laik a amatér, jsem měla nejednou chuť to vzdát, protože jsme si s Chelsem na parkuru vůbec nerozuměli, tedy spíš Chels nerozuměl mně. Ale protože se nikdy jen tak nevzdávám, bojovala jsem dál a v roce 2006 jsme začali závodit. A byl to opravdu boj :-)

Dneska už vím, že jsem udělala spoustu chyb, co se špatně napravují, přesto si na parkuru už celkem rozumíme. Pokud teda zrovna Chels nedostane svůj štěkací záchvat, kdy opravdu nevnímá :-)

Postupem času, jsem „sportovku“ odsunula a agility se pro nás stalo hlavní a takříkajíc srdeční záležitostí.

Chels vyrostl v krásného a silného psa s neuvěřitelným temperamentem a je to velká psí osobnost. Je nadšený z jakékoliv činnosti a do všeho se vrhá se stoprocentním nasazením, někdy ovšem převažuje nadšení nad rozumem :-) Svoji radost a emoce doprovází štěkáním, které je především na parkuru, ne příliš ideální. Cokoliv nového se učí, okomentuje štěkáním a tak někdy není úplně lehké, přimět ho aby se soustředil.

Přesto miluje jakékoliv povely, rozumí celým větám a úkoly plní s životním nasazením. Po rodičích zdědil úžasnou povahu, miluje lidi, ale není to přehnaný mazel, na to prostě nemá čas. Je bezkonfliktní vůči jiným psům a často si vybírá na závodech úplně cizí psy a snaží se je přimět ke hrám. Pokud mu to nějaký opětuje, příště ho s nadšením vítá, jako starého kamaráda :-)

Chelsík předčil všechna moje očekávání a obrátil mi život na úplně jinou a lepší kolej a já jsem mu za to nesmírně vděčná. Vím, že on je ten jediný a osudový pes :-)

Díky němu, jsem se naučila vidět svět jinýma očima, poznala spoustu nových lidí a našla skvělé přátele :-) Díky Chelsíku, že jsi jaký jsi a díky Nikol, žes mi umožnila s ním být :-)

|  Kopírování a šíření obsahu bez písemného souhlasu autorů zakázáno  © 2008 - 2022  |